Zaznacz stronę

Każde miasto ma swoją niepowtarzalną historię. Najczęściej jest ona zapisana w księgach miejskich lub parafialnych. Ale kryje się również w murach miejskich kamienic, meandrów uliczek, halach zakładów pracy czy w tchnących historią majestatycznych wnętrzach dworków, pałaców i zamków.

W 2017 roku, świętując z mieszkańcami i samorządowcami 85-lecie uzyskania praw miejskich przez Siemianowice Śląskie, otrzymałem propozycje pracy przy niezwykłym projekcie fotograficznym wraz z Urzędem Miasta Siemianowice. Projekt niezwykły, opowiadający historię małej ojczyzny za pomocą ludzkich twarzy i kryjących się za nimi historii ich pasji i zainteresowań. Nie mogło być inaczej, by historię młodego miasta opowiedziało tyle samo twarzy, ile lat od nadania praw miejskich.

Przez blisko dwa lata budowałem narrację fotografując/portretując współczesną historię miasta w twarzach ludzi różnych zawodów, pasji czy pozycji społecznej.

Zdjęcia te są niezwykłą pamiątką dla uczestników projektu, zaś dla mieszkańców miasta, oraz dla miłośników fotografii okazją do wyjątkowej podróży w świat każdej prezentowanej sylwetki, w której możemy znaleźć część siebie.

Projekt w skrócie:

  • 1275 minut rozmów telefonicznych z bohaterami projektu,
  • 3400 minut pracy na planie zdjęciowym,
  • 2550 minut obróbki materiału.

Dziękuję Panu Prezydentowi Rafałowi Piechowi za osobiste wsparcie w projekcie!

Wybór portretów z projektu: